Sklep Skandynawski ul. Niemodlińska 62 ,46-070 Komprachcice 886 948 712
Autor Pedagogika Montessori i jej wiele zalet!
14 września, 2021 12:35 pm


Wrzesień zaczął się dla wielu z Was wejściem w życie szkolne waszych dzieci. Szkół i sposobów nauczania jest bardzo wiele, temat jest mi o tyle bliski, że mam na pokładzie 7latka, który we wrześniu rozpoczął swoją przygodę z nauką.

Od roku wzdłuż i wszerz zgłębiałam temat szkół, sposobów nauczania, kadry, doświadczenia, zaplecza, misji szkoły. Temat dla mnie bardzo ważny, w końcu nasz 7 latek spędzi w szkole podstawowej 8 lat! Chciałam, żeby jego indywidualne potrzeby, zainteresowania i zdolności były w szkole wspierane… znalazłam wtedy szkołę, która kształci dzieci z uwzględnieniem założeń pedagogiki Marii Montessori. I to w moim mieście! To było to!

Z pedagogiką Montessori spotkałam się jak już nasz szkolniak był jeszcze w przedszkolu, w oparciu o nią przygotowałam mu pokój i aktywności, którymi się otaczał w tym okresie. Pisałam o tym tutaj. A co to dokładnie jest? Ta metoda Montessori?

Jest to system, który został stworzony przez żyjącą w latach 1870 – 1952 włoską lekarkę Marie Montessori. Przede wszystkim na pierwszym miejscu metoda ta stawia:

  • swobodny rozwój dzieci,
  • wspieranie wyjątkowości dziecka,
  • wzmocnienie zaufania wobec siebie,
  • przeciwstawia się systemowi tłumiącemu aktywność dzieci,
  • wspiera spontaniczność i twórczość dzieci,
  • umożliwia im wszechstronny rozwój fizyczny, duchowy, kulturowy i społeczny,
  • wychowuje z miłością, odpowiedzialnością, w duchu sprawiedliwości i dobroci,
  • przygotowuje dzieci do aktywnego i świadomego kształtowania współczesnego świata.

Na zdjęciu poniżej widzicie naszego syna w pierwszym uroczystym dniu rozpoczęcia jego nauki w szkole, jak widać radość nie opuszcza jego buzi 🙂

Szkoła Montessori
Szkoła Montessori

Wszystkie wyżej wymienione przeze mnie punkty dotyczące metody Montessori są niezwykle ważne. Pozwalają one przygotować nasze dzieci do życia i funkcjonowania w społeczeństwie, żeby mogły sobie poradzić w każdej sytuacji. Szkoła Montessori do której Kuba trafił zapewnia przygotowanie dzieci do świadomego i odpowiedzialnego życia, jednocześnie z poznawaniem różnorodności, bogatej historii oraz poznania i poszanowania tożsamości i języków. Po latach nauki w takiej szkole jej absolwent to człowiek samodzielny, kreatywny, o silnej osobowości, znający języki, umiejący znaleźć swoje miejsce we współczesnym społeczeństwie.

W metodzie Montessori „zakochałam” się od początku jak o niej usłyszałam, zgłębiałam temat z pomocą wielu blogów i ekspertów w tej tematyce.

Urządzając pokój synowi, a potem młodszej córce, która ma teraz 3 latka kierowałam się szczególnie radami Katarzyny Franczek-Sito z kukumag  Przeszukiwałam wtedy Internet, żeby Kuba miał pod rękę pomoce, aktywności, które będą w nim wzbudzać i pielęgnować jego indywidualność, żeby mógł się swobodnie i dobrze się rozwijać. Metoda Montessori łączy się wprost z moją fascynacją skandynawskim, pozytywnym podejściem do życia i sposobem na życie. Szkoły w duchu Montessori w Skandynawii są codziennością, zupełnie inaczej niż ma to miejsce w Polsce. Nie zawsze w związku z tym mamy w pobliżu szkołę, która zapewni nam edukację w duchu Montessori, ważne jest wtedy, żeby w domu zapewniać dziecku przestarzeń, która będzie sprzyjać jego rozwojowi. Jest bardzo dużo literatury z tematyki Montessori, polecam szczególnie ZROZUMIEĆ MONTESSORI. CZYLI MARIA MONTESSORI O WYCHOWANIU DZIECKA autorstwa Małgorzaty Miksza, jeżeli dopiero zaczynacie przygodę z tą metodą 🙂

Wpisem tym chciałam zapoczątkować cykl o metodzie Montessori, która przewija się u nas od kilku lat.

W kolejnym etapie opisze jak urządziliśmy pokój naszego szkolniaka i jak wygląda nauczanie w jego szkole. Serce rośnie jak dziecko trafia pod opiekę ludzi, którzy kochają swoją pracę i wierzą w jej przesłanie. Jak wiele mogą zrobić żeby ukształtować tych młodych ludzi, którzy potem wezmą odpowiedzialność za siebie, swoich bliźnich i środowisko. Tego sobie i Wam życzę 🙂

 

Sprawdź również ofertę

Lampiony - zobacz całą ofertę